Bainbridge’s Matt Baty wins FLW Bulldog tournament on Lake Seminole




Matt Baty won the FLW Walmart Bass Fishing League event on Lake Seminole on May 9, 2015
Matt Baty won the FLW Walmart Bass Fishing League event on Lake Seminole on May 9, 2015

Decatur County’s own Matt Baty won the FLW Walmart Bass Fishing Tour event on Lake Seminole on Saturday, May 9.

Fishing in the tour’s Bulldog Division, Baty won the one-day tournament with 22 pounds, 15 ounces on a five fish limit.

For his efforts, Baty won $3,718 cash plus $1,000 in Mercury Bonus money.

The field was strong, with 80 anglers taking at least one fish and approximately 100 anglers competing altogether.

Rounding out the Top 5 were Terry Stevens of Marianna, Fla., with a 21 pound limit catch; Stephen McLemore of Lynn Haven, Fla., with a 20 pound, 12 ounce limit, Steve Stanfill of Dawsonville, Ga., with a 20 pound, 7 ounce limit; and Karey Dickerson of Dahlonega, Ga., with a 20 pound, two-inch limit.

Other Southwest Georgia anglers placing well were Nic Jeter of Bainbridge in 18th place, Howard Poitevint of Bainbridge in 20th place and Michael Conley of Bainbridge in 21st place.

Brandon Ingram of Brinson placed 30th, and Steve Stewart of Donalsonville came in 40th.

Baty knows Lake Seminole well, having won several American Bass Angler series tournaments on the lake. This is his first FLW tournament win.

The FLW Rayovac series will make a stop in Bainbridge and Lake Seminole on May 21. Visit FLW Outdoors for more info on the Rayovac Lake Seminole tournament. The tournament host is the Bainbridge Convention and Visitors Bureau.

Thanks to FLW, Walmart and the Bainbridge-Decatur County Chamber of Commerce for bringing the FLW Walmart Bass Fishing League tournament to Bainbridge; and thanks to all of the anglers who visited Decatur County for the event.

Full Results for FLW Walmart Bass Fishing League – Bulldog Division event on Lake Seminole, May 9, 2015.

Place Angler City/State Day 1
WT (Fish)
Day 2
WT (Fish)
Day 1&2
WT (Fish)
Day 3
WT (Fish)
Day 4
WT (Fish)
Day 1-3
WT (Fish)
Day 1-4
WT (Fish)
Winnings
1 MATT BATY ATTAPULGUS, GA 22 – 15 (5) $3,718 + Mercury Bonus ($1,000)
2 TERRY STEVENS MARIANNA, FL 21 – 0 (5) $1,859
3 STEPHEN MCLEMORE LYNN HAVEN, FL 20 – 12 (5) $1,238
4 STEVE STANFILL DAWSONVILLE, GA 20 – 7 (5) $867
5 KAREY DICKERSON DAHLONEGA, GA 20 – 2 (5) $744
6 DAVID NICHOL GAINESVILLE, GA 19 – 5 (5) $682
7 LEE NUNNALLY MONROE, GA 17 – 0 (5) $620
8 BRAD HAMBRIC LEESBURG, GA 16 – 10 (5) $558
9 JAMES BERNARD MADISON, FL 16 – 6 (5) $496
10 BRYAN THURMAN BONIFAY, FL 15 – 15 (5) $434
11 LONNIE ONEAL VALDOSTA, GA 15 – 10 (5) $390
12 ALLEN ARMOUR CUMMING, GA 15 – 9 (5) $353
12 TYLER SUDDARTH VALDOSTA, GA 15 – 9 (5) $353
14 ROGER STUBBS MCDONOUGH, GA 15 – 5 (5) $328
15 BRYAN HINKLE CUMMING, GA 15 – 3 (5) $310 + Big Bass ($485)
16 MICHAEL SMITH ANDALUSIA, AL 15 – 1 (5) $297
17 BUSTER SLOCUMB JULIETTE, GA 14 – 10 (5) $285
18 NIC JETER BAINBRIDGE, GA 14 – 6 (5) $273
19 MASON BROWN CRAWFORDVILLE, FL 13 – 14 (4) $260
20 HOWARD POITEVINT BAINBRIDGE, GA 13 – 12 (5)
21 MICHAEL CONLEY BAINBRIDGE, GA 13 – 5 (5)
22 CHAD PROUGH CHIPLEY, FL 13 – 0 (5)
23 CLARENCE BUSH BAINBRIDGE, GA 12 – 12 (5)
24 MICHEL PURVIS CANTON, GA 12 – 10 (5)
25 BARRY HOOPER MONTICELLO, GA 12 – 8 (3)
26 JOHN BATTLE GILLVILLE, GA 12 – 7 (5)
27 CARY CHESTER PALMETTO, GA 12 – 5 (5)
28 DAVID PETTIS TIFTON, GA 12 – 2 (5)
29 ROLAND TYNER SENOIA, GA 11 – 12 (5)
30 RYAN HORTON PALMETTO, GA 11 – 4 (5)
31 BRANDON INGRAM BRINSON, GA 11 – 3 (4)
32 TY SOLIS ALBANY, GA 11 – 0 (5)
33 ROBERT DEES BONAIRE, GA 10 – 15 (5)
34 DAVID MILLSAPS RANGER, GA 10 – 6 (5)
35 JOHN NOLAN SHARPSBURG, GA 10 – 5 (4)
36 CHRIS KIRKSEY CARTERSVILLE, GA 10 – 0 (5)
37 RODGER BEAVER DAWSON, GA 9 – 14 (3)
38 JAMAL TOLER STONE MOUNTAIN, GA 9 – 13 (4)
39 DAVID SANSBURY HAPEVILLE, GA 9 – 10 (4)
40 STEVE STEWART DONALSONVILLE, GA 9 – 6 (3)
41 HIROYUKI WATANABE SHIZUOKA, 416-0931 JAPAN, JP 9 – 5 (3)
42 CRAIG TAYLOR TALLAHASSEE, FL 9 – 0 (4)
43 JEROME HUBBARD SR ALBANY, GA 8 – 15 (4)
44 DAVID HUIE DALLAS, GA 8 – 10 (2)
45 TIM ZDRAZIL CRAWFORDVILLE, FL 8 – 6 (2)
46 WENDELL GRANTHAM MACON, GA 8 – 0 (4)
46 CASEY SMITH MUSELLA, GA 8 – 0 (3)
48 ALAN BRIGHTWELL MOULTRIE, GA 7 – 14 (3)
49 MICHAEL (MICKY MCHENRY MCDONOUGH, GA 7 – 8 (2)
50 ED WILKERSON SNEADS, FL 7 – 5 (3)
51 ADAM JOHNSON SANDY SPRINGS, GA 7 – 4 (4)
52 JIM BEAVERS MANCHESTER, GA 7 – 2 (5)
53 JOE HOLLAND JEFFERSON, ME 7 – 1 (3)
54 STEW MEDLIN ATLANTA, GA 6 – 12 (2)
55 TODD LOWE GREENSBORO, GA 6 – 8 (1)
56 SVEN HILLAND SANFORD, FL 6 – 7 (3)
57 GARY FIELDS DOUGLASVILLE, GA 6 – 6 (3)
58 DON HALL MABLETON, GA 5 – 14 (4)
59 CHRIS MASON REYNOLDS, GA 5 – 10 (3)
60 JON HUFFINE LITHIA SPRINGS, GA 5 – 7 (2)
61 JOHN BITTER MAITLAND, FL 5 – 6 (3)
62 KIM CARVER MILLEDGEVILLE, GA 4 – 15 (2)
62 KENT RAGSDALE TIFTON, GA 4 – 15 (3)
64 KEN DANIELS STATESBORO, GA 4 – 10 (3)
65 DAIRENT BEAVERS BACONTON, GA 4 – 0 (1)
66 PETE FARGO MARIETTA, GA 3 – 13 (1)
67 TED BENNETT FORSYTH, GA 3 – 12 (2)
68 CHED MCCLURE NORMAN PARK, GA 3 – 8 (1)
69 SETH CANNON BROOKLET, GA 3 – 5 (2)
69 MORRIS NIX MARIETTA, GA 3 – 5 (1)
71 GUY JORDAN GAINESVILLE, GA 3 – 4 (1)
72 SCOTT BRADY LENOX, GA 3 – 1 (3)
73 J LAITH REAGIN CUMMING, GA 3 – 0 (1)
74 WAYNE FARMER NEWNAN, GA 2 – 13 (2)
75 CHARLIE DICK CONYERS, GA 2 – 12 (2)
76 WALTER JAMES BRASELTON, GA 2 – 11 (2)
77 DAVID PULLIAM CUMMING, GA 2 – 8 (1)
78 RICHARD LANGLEY DANIELSVILLE, GA 2 – 5 (1)
79 BRIAN SUTTON PEACHTREE CITY, GA 2 – 2 (1)
80 STEVEN KING ALPHARETTA, GA 1 – 13 (1)
81 GARY FOWLER VIDALIA, GA 1 – 3 (1)
81 BARRY JONES MILLEDGEVILLE, GA 1 – 3 (1)
JEFFREY OLIVER PENDERGRASS, GA
HOWARD DAVIS FITZGERALD, GA
TONY ADAMS TIFTON, GA
LEROY DAVIS ALBANY, GA
JIMMY EWING ATLANTA, GA
BO LARKINS SUWANEE, GA
DANNY KIRK BARTOW, GA
WILLIE STRICKLAND TIFTON, GA
JASON S. SMITH ALBANY, GA
JOSHUA WEAVER MACON, GA
DAVID WIETGREFE CONYERS, GA
KENNETH WESTMORELAND WHITE, GA
EVAN ROBBINS FLORALA, AL
KENNY SIMMONS DAHLONEGA, GA
JOEL MILNER TALBOTTON, GA



Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*