Local lady athletes competing at state track and field meet




girls_trackThe Georgia High School girls’ track and field meet will be held May 7-9 at Hugh Mills Stadium in Albany, Ga.

View Georgia Girls State Track Meet Schedule

The athletes listed below will represent their schools at the Georgia girls’ track and field meet.

Thomas County Central – Class AAAA

Erica Edwards – High Jump, 4 x 100 Meter Relay
Ilyria Johns – 4 x 100 Meter Relay
Jamilah Johnson – 4 x 100 Meter Relay
Nekia McMillan – 4 x 100 Meter Relay (alternate)
Bryana Scott – Discus, Shot Put
Brooke Taylor – 4 x 100 Meter Relay (alternate)
Tia Wynn – 4 x 100 Meter Relay

Early County – Class AA

Jasmine Brown – 1600 Meter Run
Tiara Lindsey – 100 Meter Dash, 200 Meter Dash

Pelham – Class AA

Amelia Almond – Discus Throw, Shot Put
Cheyenne Brooks – Pole Vault
Mahogany Brown – Triple Jump
Raniesha Florence – 100 Meter Hurdles, 300 Meter Hurdles
Destiny Thomas – 400 Meter Dash
Laura Watts – Pole Vault
Monica Webb – 1600 Meter Run

Thomasville – Class AA

Miyah Beard – 800 Meter Run, 4 x 400 Meter Relay
Tamera Cooksey – 4 x 400 Meter Relay (alternate)
Jacara Hayes – 4 x 400 Meter Relay
Sherriona Jackson – 4 x 100 Meter Relay
Jh’Kiyah Johnson – 4 x 400 Meter Relay
Danisha Jones – Discus Throw, Shot Put
Paige Knuckles – 100 Meter Hurdles, 4 x 100 Meter Relay (alternate)
Demetria Miley – 800 Meter Run, 4 x 400 Meter Relay
Sheria Mitchell – 3 x 400 Meter Relay (alternate)
Rebekah Smith – 1600 Meter Run, 3200 Meter Run, 4 x 400 Meter Relay
Keyvyn Stinyard – 4 x 100 Meter Relay (alternate), 4 x 400 Meter Relay (alternate)
Kelia Tillman – 4 x 400 Meter Relay
Naomi Toles – Long Jump, Triple Jump, 100 Meter Dash, 4 x 100 Meter Relay
Aleah Wagner – 10 Meter Hurdles, 300 meter Hurdles, 4 x 100 Meter Relay, 4 x 400 Meter Relay (alternate)
Mahogony Walter – High Jump, 200 Meter Dash, 100 Meter Dash, 4 x 100 Meter Relay, 4 x 400 Meter Relay

Miller County – Class A Public

Audriana Bridley – 400 Meter Dash

Mitchell County – Class A Public

Adrianna Harvey – 100 Meter Hurdles, 4 x 100 Meter Relay
Bristol Hicks – 100 Meter Dash, 4 x 100 meter Relay
Shanariana Hicks – 4 x 100 meter Relay
Kayla Lawrence – 100 Meter Dash, 200 Meter Dash

Pataula Charter – Class A Public

Alli Hay – 1600 Meter Run, 3200 Meter Run

Randolph – Clay – Class A Public

Ebony Cotton – Triple Jump




Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*