Southwest Georgia basketball region tournaments – Score Updates




Region 1-AAAA Boys

Games being played Monday, February 9 at Monroe High School in Albany, Ga.:
No. 9 Crisp County vs. No. 8 Dougherty, 5:30 p.m. (Doughtery W 53-49)
No. 10 Cook County vs. No. 7 Bainbridge, 7 p.m. (Bainbridge W)
No. 11 Thomas County Central vs. No. 6 Monroe, 8:30 p.m. (Monroe W 67-42)

Games being played Tuesday, February 10 at Albany High School in Albany, Ga.:
TCC/Monroe winner vs. No. 3 Westover, 4 p.m. (Westover 50, Monroe, 47)
Bainbridge vs. No. 2 Americus-Sumter, 5:30 p.m. (Americus-Sumter W, 61-59)
No. 4 Cairo vs. No. 5 Worth County, 7 p.m. (Cairo W, 76-71)
Crisp/Dougherty winner vs. No. 1 Albany, 8:30 p.m. (Albany W 69-59)

The tournament continues Thursday at Albany High School.
Westover vs. Americus, 5:30 p.m.
Cairo vs. Albany, 8:30 p.m.

The third place game will be held Friday, Feb. 13 at 5:30 p.m. at Albany High School.
The championship game will be held Friday, Feb. 13 at 8:30 p.m. at Albany High School.

Region 1-AAAA Girls

Games being played Monday, February 9 at Cook County High School in Adel, Ga.:
No. 9 Albany vs. No. 8 Thomas County Central, 5:30 p.m. (TCC W 68-40)
No. 10 Worth County vs. No. 7 Cairo, 7 p.m. (Worth County W 49-38)
No. 11 Crisp County vs. No. 5 Cook County, 8:30 p.m. (Cook W 41-33)

Games being played Tuesday, February 10 at Americus-Sumter High School in Americus, Ga.:
No. 3 Monroe vs. Cook County, 4 p.m. (Monroe W, 52-33)
No. 2 Bainbridge vs. Worth County, 5:30 p.m. (Bainbridge W, 71-17)
No. 5 Dougherty vs. No. 4 Westover, 7 p.m. (Westover W 39-18)
No. 1 Americus-Sumter vs. Thomas County Central, 8:30 p.m. (Americus-Sumter W 77-48)

The girls’ tournament continues Thursday at Albany High School.
Bainbridge vs. Monroe, 4 p.m. at Albany High
Westover vs. Americus-Sumter, 7 p.m. at Albany High

The third place game will be held Friday, Feb. 13 at 4 p.m. at Albany High School.
The championship game will be held Friday, Feb. 13 at 7 p.m. at Albany High School.

View / Print Region 1-AAAA Boys and Girls Region Tournament Brackets

 

Region 1-AA Boys

Games being played Monday, February 9 at Brooks County High School in Quitman, Ga.:
No. 7 Berrien County at No. 6 Brooks County, 7:30 p.m. (Brooks W 51-48)

Games being played Tuesday, February 9 at Thomasville High School in Thomasville, Ga.:

No. 5 Pelham vs. No. 4 Fitzgerald, 5:30 p.m. (Pelham W, 51-40)
Brooks Co. at No. 3 Thomasville, 830 p.m. (Thomasville W 67-44)

Games being played Thursday, Feb. 12 at Seminole County High School in Donalsonville, Ga.:
Thomasville vs. No. 2 Early County, 5:30 p.m.
Pelham at No. 1 Seminole County, 8:30 p.m.

The boys’ tournament continues Friday at Seminole County in Donalsonville:
Third place game @ 5:30 p.m.
Championship game @ 8:30 p.m.

Region 1-AA Girls

Games being played Monday, February 9 at Brooks County High School in Quitman, Ga.:
No. 7 Berrien vs. No. 6 Seminole County, 6 p.m.

Games being played Tuesday, Feb. 10 at Thomasville High School in Thomasville, Ga.:
No. 4 Fitzgerald vs. No. 5 Brooks County, 4 p.m. (Brooks W 63-56)
Seminole County/Berrien winner at No. 3 Thomasville, 7 p.m. (Thomasville W 45-32)

Games being played Thursday, Feb. 12 at Seminole County in Donalsonville:
Thomasville/6-7 winner vs. No. 2 Early County, 4 p.m.
Brooks County vs. No. 1 Pelham, 7 p.m.

The girls’ tournament continues Friday at Seminole County in Donalsonville:
Third place game @ 4 p.m.
Championship game @ 7 p.m.

Region 1-A Boys

Monday at Webster County:
No. 8 Webster County vs. No. 9 Baker County, 7:30 p.m. (Webster W 80-51)

Wednesday at Calhoun County:
No. 4 Quitman County vs. No. 5 Stewart County, 4 p.m. (Stewart W 61-59)
No. 3 Terrell County vs. No. 6 Mitchell County, 5:30 p.m. (Terrell W 70-69)
No. 2 Randolph-Clay vs. No. 7 Miller County, 7 p.m. (Randolph-Clay W 93-50)
No. 1 Calhoun County vs. Webster County, 8:30 p.m. (Calhoun W 78-59)

**No games on Thursday**
Semifinal play continues on Friday at Mitchell County High School
Randolph-Clay vs. Calhoun, 5:30 p.m.
Calhoun vs. Stewart County, 8:30 p.m.

The championship game will be played Saturday, Feb. 14 at 7:30 p.m. at Mitchell County

 

Region 1-A Girls

Monday at Webster County:
No. 8 Webster County vs. No. 9 Miller County, 6 p.m.

Tuesday at Mitchell County:
No. 4 Quitman County vs. No. 5 Calhoun County, 4 p.m.
No. 3 Randolph-Clay vs. No. 6 Baker County, 5:30 p.m. (Randolph-Clay W 65-35)
No. 2 Terrell County vs. No. 7, Stewart County, 7 p.m. (Terrell W, 63-18)
No. 1 Mitchell County vs. Miller winner, 8:30 p.m. (Mitchell W, 62-37)

**No games on Thursday**
Semifinal play continues Friday at Mitchell County
The championship game will be played Saturday, Feb. 14 at 6 p.m. at Mitchell County




Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*